SPEGEL, gustaviansk, trol stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgylld och bronserad. Krön med dekor av urna samt blad. Nederdel med dekor av medaljong krönt med rosett. Glas omgivet av pärlstav. H 132.

Senare förgyllning samt glas. Smärre dekorskador och lagningar. Ställvis förgyllningsbortfall.

Utropspris
8 000 SEK