BYRÅ, senbarock, brännmärkt IHF, Johan Hugo Fürloh, Stockholm 1740-tal.

Fanér av valnöt, svängd front med tre lådor, marmorskiva. Fyra korta svängda ben. L 99, b 62, h 85.
Etikett med intyg undertecknat av Bengt Sylvén i lådbotten på översta lådan.

Slitage, sprickor, renoverad 1971 av bröderna Sylvén, kompletterad med bla senare ben, beslag, lås och skiva. Har ursprungligen haft träskiva. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK