Ett i porslin, rokokostil, troligen Frankrike. Svängd form, polykrom och förgylld dekor. H 26. Ett reseur i metall, delvis förgyllt, Tyskland. H 15.
Slitage, porslinsurets urtavla med naggar och sprickor i emaljen. Funktion ej kontrollerad.
Bengt Fredins samling.