VÄGGLAMPOR, ett par, modell 2484, Josef Frank, Svenskt Tenn.

Mässing, justerbar ljusarm. H 60.

Ej funktionstestade. Slitage. Repor. Mindre anlöpningar.

Josef Frank ritade vägglampa 2484 för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, på 1920-talets slut.

Utropspris
2 500 SEK