SKÅP, Jugend, tillskrivet arkitekt Ivar Callmander, 1900-talets början.

Flammig björk, delvis fanér. Skuren dekor. Nederdel med dörrar som döljer hyllor. Överdel med dörrar med delvis glas som döljer hyllinredning. L 195, b 66, h 185.

Fuktmärken, fanérresning, mörknad skiva, repor, fanéravslag.

Utropspris
6 000 SEK