IDROTTSMEMORABILIA, 8 delar, höjdhopparen Åke Ödmark, 1930-tal.

Innehållande deltagarmedalj för olympiaden i Berlin 1936, segrarplakett i höjdhopp landskampen Tyskland-Sverige 1937, minnesplakett landskampen Sverige-Tyskland 1938, deltagarnål landskampen Sverige-Tyskland 1938 samt 4 böcker rörande olympiaden i Berlin 1936.

Smärre slitage. Böckerna ej genomgångna.

Proveniens

Höjdhopparen Åke Ödmark.

Åke Ödmark var den första svenska höjdhopparen att hoppa 2 meter i höjdhopp. Han innehade det svenska rekordet i höjdhopp 1939-46. I olympiaden i Berlin 1936 slutade han på en tolfteplats efter ett hopp på 1,85 meter.

Utropspris
5 000 SEK