Smycken
303257

SMYCKEN, 18 delar, brons, Kalevala Koru, Finland, 1900-talets andra hälft.

Bla modeller efter vikingasmycken med palmettdekor, kors, djur, bandflätor. 4 broscher bla St Johannes vapen, 2 armringar, 11 halssmycken, hänge, en skadad halskedja medföljer. Diam 4,5-7,5, h 3,5-9,5, omkr 17, 18, 37, längd på kedjor ca 61-72.

Mindre slitage.

Utropspris
1 200 SEK