SEKRETÄR, sengustaviansk stil, 18/1900-tal.

Bl a valnötsfanér. Rak form med avfasade hörn. Raka nedåt avsmalnande ben.Överst låda samt skrivinredningbakom klaff. Nedtill 2 st lådor. Ovanliggande kalkstensskiva. L 71, b 46, h 114.

Slitage, repor, fanersprickor. Ett ben avbrutet. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK