Vinröd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmetter, vaser och blom- och bladslingor. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och bladranka. Inskription utanför yttre sekundärbården.
Ställvis något hårdare slitage, smutsig, fläckar, malskador, lagningar. Långsidorna med trampveck.