BICORNE samt ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-talets andra hälft.

Bicornen med knapp föreställande Stockholms stadsvapen. L 38. Värja med förgyllt grepp samt kavel i pärlemor. Klinga med etsad dekor. Medföljande skinnskydd. L 91.

Bicorne med skador och lösa delar. Värja saknar balja. Slitage och repor.

Faliljen Seth

Utropspris
2 500 SEK