Skinnband m guldprägling. Numrerad upplaga till förmån för Verner v Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld, Nr 1132. Originalkartonger i papp.
Del 1 m slitage o blekt. I övrigt ej genomgångna.