KONTORSSTOL, efter Henry van de Velde, art noveau, omkring 1900.

Ekfanér med skinnbeklädd klädsel. Jämför Henry van de Veldes arbetsrum på Münchensecessionens utställning 1899.

Kraftiga skador och slitage. Fanérbortfall.

Förlaga finns på bild, sid 24 i Semback, Leuthäuser och Gössel "Möbeldesign", Taschen, 1990.

Utropspris
4 000 SEK