CARL LARSSON, blyerts, akvarell, täckvitt och färgkrita, sign.

"Taburmajor Jonas August Jonasson. Studie till Korum". Signerad med dedikation: "Från tacksamme C.L.". Troligen utförd 1898. 60 x 24.

Musikfanjunkare Jonas August Jonasson var i ett och ett halvt decennium tamburmajor, när Göta Garde vaktparadsmarscherade till slottet. Musiken, som ingick i vaktparaden, bestod på 1890-talet av 40 man, och det var inte mindre än 16 trumslagare. "Då lät det något, när vi kom Strandvägen fram", berättade August Jonasson vid en intervju inför sin 70-årsdag 1936. Det förtäljes också att han lär ha varit Stockholms vackraste karl.

Konditionsrapport

Ej examinerad ur ram.

Ulwa Nergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1898-1899, som kat nr 854.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss