CARL LARSSON, blyerts, akvarell, täckvitt och färgkrita, sign.

"Taburmajor Jonas August Jonasson. Studie till Korum". Signerad med dedikation: "Från tacksamme C.L.". Troligen utförd 1898. 60 x 24.

Musikfanjunkare Jonas August Jonasson var i ett och ett halvt decennium tamburmajor, när Göta Garde vaktparadsmarscherade till slottet. Musiken, som ingick i vaktparaden, bestod på 1890-talet av 40 man, och det var inte mindre än 16 trumslagare. "Då lät det något, när vi kom Strandvägen fram", berättade August Jonasson vid en intervju inför sin 70-årsdag 1936. Det förtäljes också att han lär ha varit Stockholms vackraste karl.

Konditionsrapport

Ej examinerad ur ram.

Ulwa Nergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1898-1899, som kat nr 854.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss