VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, urtavlan märkt Linderoth, Stockholm, urverket Lenzkirch, fodralet dat 1945.

Förgylld och bronserad, runt urhus omgivet av lagerkvistar och rosetter. H 63. Pendel medföljer.

Slitage, smärre bortfallen förgyllning. Klangskålen saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK