Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft/mitt.

Björk. Rak form. Under skivan två hurtsar med dörrar. Bakomliggande lådor. I mitten en låda samt ett skåp. Beslag i mässing samt vitmetall. L 136, H 56, H 74.

Bruksslitage. Märken och repor. Maskstunget. Renoverat. Senare beslag på lådorna i hurtsarna. Äldre rötskador. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK