Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Tore Strindberg
(Sverige, 1882-1968)

TORE STRINDBERG, skulptur, gips, ej sign.

Kvinnohuvud på sockel. H 37.

Repor, en hårlock med skada. Smärre skador.

Konstnär

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.

Utropspris
2 000 SEK