URNOR, ett par samt SKRIN med LOCK, porslin. Sèvres-stil, 1900-talets första hälft.

Urnorna i mediciform med rik gulddekor och infälld polykrom bemålning av stridsscen mot vinröd fond. Kvadratisk fot av brons samt hänklar i form av svanhuvuden med palmettanfanger. H 23. Skrinet ovalt med liknande dekor, 23x14, h 10.

Bruksslitage.

Utropspris
6 000 SEK