MANSCHETTER, ett par, silke samt silvertråd, 1600/1700-tal.

Manschetter från ortodox prästkåpa. Broderad dekor, helgon samt kyrillisk text. 19x29. Ej examinerade ur ram.
Senare montering.

Färgen bleknad, slitage.

Utropspris
200 EUR