Förgylld mässing. Rektangulär sockel. Urhus krönt av svärd och lagerkrans. Flankerat av uniformsklädd officer. Längd 29, höjd 44 cm. Urtavla i vit emalj med romerska siffror. L 20, b 8, h 28. Nyckel finns.
Slitage, urtavla med nagg, ej funktionstestad.