Hannu Juhani "Tuomari" Nurmio

(Finland, Född 1950)
Hannu Juhani "Tuomari" Nurmio
(Finland, Född 1950)

HANNU JUHANI "TUOMARI" NURMIO, skulptur, plåt, "Volvo Amazon", sign.

Bemålad plåt. H 120, l 140.

Sedvanligt slitage.

Proveniens

Ur konstnärens samling.

”Jag körde runt till skrotföretag med min släpvagn och gjorde skrotkonstverk under en hektisk period på våren och sommaren 1990 i Humaljärvi, Kyrkslätt. Plåtarna formade jag med yxa och hammare och ibland med maskiner och vägvält. Efter det sandblästrade och målade jag dem. Sammanlagt gjorde jag ett tjugotal konstverk. På hösten var de sedan utställda på Galerie Pelin på Museigatan och fick stor uppmärksamhet i media och i tv-nyheterna. Många såldes genast och flera i två utställningar efter det. Slutligen blev bara dessa fyra kvar. Efter det har jag inte gjort flera och det tänker jag inte heller göra. Dessa säljer jag bort på grund av att jag flyttar”.

Mera om ämnet samt bilder finns i WSOY:s bok Dumari, kapitel 13.

Utropspris
600 EUR