Genombruten spjälrygg med bladstav. Raka kannelerade och bladfasetterade ben. Fast stoppad sits. Märkta med etikett "FAS Str." L 174.
Slitage, repor, senare bemålning, maskstungen, senare sits.
Fredrik Ahlström, född 1772, lärde hos Lars Söderholm, gesäll hos Johan Erik Höglander 1795. Ahlström blev trol. verksam som stolmakare i Stockholm, möjligen som medhjälpare till någon annan mästare. Kanske han var verksam på annan ort. Förkortningen Str på etiketterna har inte lyckats uttydas.