SOCKERSKÅL, silver, sengustaviansk, Olof Yttraeus Uppsala 1799. Tot vikt ca 534 gram.

Båtformad med svängda hänklar. Lock med knopp. Rektangulär sockel på fyra tassfötter, gallerkant. Livet med dekor av medaljonger med motiv av figurscener. H 21.5. Medföljande strösked Stockholm 1796. Otydl mästarstämpel. L 19.

Slitage. Lockets insida med bucklor och mindre lagning.

Utropspris
6 000 SEK