KARMSTOL, gustaviansk, Stockholms stolmakareämbetes sigill, 1700-talets andra hälft.

Skuren bladstav, kragade kannelerade ben, hörnfleuroner. Fast stoppad klädd sits, rygg och armlän.

Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Lösa fogar. Skadad, senare klädsel och stoppning. Förstärkningar. Lagningar.

Utropspris
10 000 SEK