KUNIYOSHI, UTAGAWA, Hans ateljé. Träsnitt, Japan, 1800-tal.

Figurscen. 35 x 24.

Motivet är en storslagen berättelse hämtad ur "47 lojala samurajer". Vi ser en kvinna, Takedjo, med hennes lekande son. Hon sörjer sin döde man Yamaoka.

Slitage, veck.

Träsnitten som bildframställande metod har en lång historia, och har i synnerhet haft sin storhetsperiod i Japan. Här började träsnitten tillverkas tidigt, men slog igenom på bred front först under 1700-talets senare hälft.

Dessa träsnitt, eller Ukiyo-e, på Japanska, är bilder som visar den s.k. ”förbiflytande världen”, den konst- och kulturvärld som var intimt förbunden med storstadskultur, främst den som fanns i Edo, Tokyo.

Bildernas motiv uppvisar berömda människor, skådespelare och skönheter, men också naturbilder samt bilder med erotiska inslag. Vissa bilder skapades för att marknadsföra kabukiföreställningar och andra för att användas som omslagspapper till keramik.

Träsnitten har en säregen estetik. De är direkta, enkelt stiliserade och sällan överarbetade. Motiven är fyllda med stor dramatik men är samtidigt förunderligt stilla. Kombinationer som skänker träsnitten en livslång hållbarhet.

Utropspris
800 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

266. Ola Billgren, "Undersökning".
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
Aktuellt bud:
260 000 SEK