Akvarellerade teckningar med pratbubblor, skildringar av friluftsliv, kräftskiva, svampplockning och skämtsamma upptåg av tre fröknar på lantligt äventyr i Sörmland. Bladstorl 13 x 9,5. Pärmar av klot resp konstskinn.
Slitage, ej fullständigt genomgångna.