SALONGSGRUPP, 4 delar, gustaviansk stil, Myrstedt och Sterns Aktiebolag, Stockholm, omkring 1900.

Bestående av soffa, två karmstolar och ett salongsbord. Förgylld och bronserad. Soffa med dekor av bandrosett och medaljong, stoppad sits och rygg, kannelerade ben samt dekor av pärlstav. Salongsbord med profilerad stenskiva, kopplade kannelerade ben med dekor av urna.Salongsbord l112, b 70, h 71 samt soffans l 170.
6 karmstolar inkomna i Stockholm. Se nr 310991.

Sedvanligt slitage, färgbortfall och mindre skador. Klädsel med slitage och fläckar. Stenskiva med nagg.

Utropspris
10 000 SEK