LÄSLAMPA MED SKRIVSTÄLL, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Förgylld mässing, grönlackerad plåt och vit marmor. Höj- och sänkbar skärm och ljushållare på oval sockel med bläckhorn och sandströare. Höjd 42.

Glasinsats saknas, smärre slitage.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Utropspris
5 000 SEK