MAT samt KAFFESERVIS, porslin, 130 delar, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets mitt.

Bestående av 12 mattallrikar, 12 större djupa tallrikar, 4 mindre, 16 förrättstallrikar, 19 assietter, 6 tekoppar på fat, en medföljande kopp, 18 kaffekoppar på fat, 3 medföljande koppar, 4 mockakoppar med avslipade hänklar, sockerskål med lock, gräddkanna, kaffekanna, tekanna, 6 äggkoppar, såsbåt, mjölkkanna, 2 tillbringare, 4+1 askfat, 6 stekfat av olika typ, runt uppläggningsfat, 2 runda skålfat, 1+1 skålar på fot, 2 bladformade uppläggningsfat, skål med konturerad kant, rund skål, 5 små djupa tallrikar med konturerad kant i olika strl, vas.

Bruksslitage, märken och repor. Ställvis kraftiga nagg och flisor borta. Merparten andrahandssortering. Sprickor. Lagning på kaffekannans hänkel.

Utropspris
5 000 SEK