Madeleine Pyk – en samling F769

Rolf Winquist

(Sverige, 1910-1968)
Rolf Winquist
(Sverige, 1910-1968)

ROLF WINQUIST, Sign och dat 59. Fotografi.

"Den blonda flickan" 34 x 29 cm.

Smärre slitage längs kanterna. Smärre tryckskador i fotografiet, ovan hennes högra öga samt vänster kindben.
Ej undersökt ur ram.

Proveniens

Harry Dittmer.

Konstnär

Rolf Winquist var framför allt internationellt känd som porträttfotograf. Omkring år 1950 började han också experimentera med gatubilder och reportagefoto. Han tog också mode- och reklambilder på uppdrag av modehus och magasin. Winquist drev under många år Ateljé Uggla på Kungsgatan i Stockholm. Där använde han flera yngre fotografer som assistenter, bland annat några ur gruppen Tiofoto som bildades 1958, och Hans Gedda som sedan drev studion vidare i ytterligare två år efter Winquists död.

Utropspris
4 000 SEK