FICKUR, silver, Carl Erik Orbin, Stockholm, (verksam ca 1774-1799/1810), nr 273.

Spindelgång, urtavla och urverk märkt. Vit emaljurtavla, handmålade arabiska siffror. Diam ca54mm. Boett stpl KO, C, K.

Ej funktionstestad. Urverk lös i boett. Urtavla med smärre nagg och hårspricka i kant. Repor på glas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK