KOPPAR, 2 st., porslin, empire, 1800-tal.

Delvis förgyllda.
Större koppen med två olika handmålade damporträtt. Öra i metall, gammal lagning. H 9, diam. 10,7.
Mindre kopp med porträtt av Karl Johan XIV. Tot. h 10, diam. 7.

Förgyllningar med ställvis kraftigt slitage, smärre kantnagg. Sprickor i den större.

Utropspris
120 EUR