Mässing och gul metall. Rund urtavla, varav en emaljerad. Båda krönta med figurer och med genombruten dekor i sockel. H 30-31.
Slitage, utbytta delar, vissa delar saknas. Nyckel till ett ur medföljer, pendel till båda saknas. Skador. Ej funktionstestade.