BOKVERK, vol I-IV, "The Works of The Late Right Honorable Joseph Addison", Birmingham 1761.

Första volymen med graverat porträtt av Joseph Addison av J. Miller efter Kneller. Samtida helfranska skinnband med präglad och förgylld dekor.

Ställvis hårt slitage, skador på bokbanden, två band med lösa pärmar. Ej genomgångna.

Proveniens

Enligt exlibris med crest: Woolsington.

Utropspris
3 000 SEK