DRYCKESKANNA, silver. Sv importstmplr. Barockstil. Trol 1800-tal, tot vikt ca 1573g.

Cylindrisk på tre bladhölstrade kulfötter. Svängt slätt handtag. Pressad dekor av solrosliknande blommor. Locket med akantus i relief samt infällt mynt (GIII). H 23,5.

Obet slitage.

Utropspris
6 000 SEK