DOSOR, 4 st, Europa, 1700/1800-tal.

Dosorna i koppar, fajans samt porslin. Vit emaljerad koppar med porträtt av en dam på lockets insida.
Målning i underglasyrblått med romantisk scen.
Målade blommor samt förgyllningar mot grön fond.
Förgyllda blomrankor samt rosor mot vit fond.
Två med Sèvresliknande stämpel.
L 10-5,5.

Slitage, skador, locken sluter inte tätt,

Utropspris
400 EUR