VÄGGFAT, porslin, Adolf Neumann, Rörstrand, sign, 1880.

Runt med förgylld kant. Målad dekor av familj i fjordlandskap. Diam 47.

Obetydligt slitage. Fläckar.

Adolf Neumann, porslinsmålare född i Pschowitz Tjeckien den 16 maj 1849, anställd på Rörstrand kring 1870 där han också bodde under sin tid vid fabriken. Neuman var främst konstnär och målade bl.a. porslinstavlor, vaser, urnor och fat. Han hade nära samarbete med bl.a. mönsterritaren Erik Hugo Tryggelin och modellören Thure Öberg.

Utropspris
3 000 SEK