EMOND, MARTIN, olja på pannå, sign. Prov; Olof Sager.

Kuperat landskap. 50 x 61.

De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.

Utropspris
3 000 SEK