SKRIVSTÄLL, kunglig gåva, 3 delar, silver, Erik Fleming, Borgila 1926, B.H. Edlund, Stockholm, 1922.

Skrivställ på fötter med blomsterbård, hexagonal bläckhorn i glas med kupollock med krönande örn, brevkniv med krona och örn, stämpelsigill (ej ursprungligt). Senare monogramgravyr. L 7-33. Vikt ca603g.

Vikt exkl bläckhorn och sigillstamp. Slitage. Bucklor. Nagg. Bläckhorn med invändig beläggning.

Proveniens

Möjligen från Torups slott. Gåvogravyr Gustaf och Victoria.

Utropspris
4 000 SEK