BOKVERK, 2 vol, "Skandinavisk Fauna, Foglarna" av S. Nilsson, tredje upplagan, Lund 1858.

Samtida halvfranska skinnband.

Hårt slitage på bokbanden, första bandet med lagade pappersförluster på försättsbladet. Ej genomgångna.

Proveniens

Adliga ätten Rosencrantz enligt stämplat exlibris.

Utropspris
1 500 SEK