André de Dienes

(USA, 1913-1985)
André de Dienes
(USA, 1913-1985)

ANDRÉ DE DIENES, efter, gelatinsilverfotografi, stämpelmärkt á tergo, sign o numr 129/200.

Marylin Monroe. Bladstorlek cirka 41x51.
Bilden är tagen av Andre de Dienes 1949 och sedan åter framtagen 2006 av hans kvarlåtenskap, "The estate of Andre de Dienes", signerad, numrerad och stämplad á tergo. Äkthetsintyg medföljer, utfärdat av One West Publishing och Chuck Murphy.

Obetydligt slitage, enstaka ojämnheter.

Utropspris
6 000 SEK