BÖCKER OM MÖBLER, INREDNING SAMT SNICKERI, 7 st, bla "Folklig möbelkultur i svenska bygder" av Sigurd Erixon, Stockholm 1938.

Även bla "Möbler från svenska herremanshem del II 1700-talet" av Sigurd Wallin, Stockholm 1933, "Möbler i afdelningen för de högre stånden" av Gustaf Upmark, Stockholm 1912, "Hantverkets bok, Snickeri", Stockholm 1943. Olika typer av bokband, bla pappband och halvfranskt skinnband.

Slitage, smärre bandskador, ej genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK