PARTI KONSTBÖCKER, 11 st, bla "Niederländisches Künstler-lexikon" vol I-III, av Alfred von Wurzbach,1906.

Även bla "French Engravers and Draughtsmen of the XVIIIth Century" av Lady Dilke, London 1902, "Holländskt Stillebenmåleri under 1600-talet" av ingvar bergström, Göteborg 1947, "L´élément érotique dans la caricature" av Edouard Fuchs, Wien 1906, "Maritime Printsby The Dutch Masters" av Irene de Groot & Robert Vortsman, London 1980. Olika typer av bokband, bla halvfranska skinnband.

Slitage, smärre skador på några av bokbanden, ej genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK