SKRIVBORD, "Paletti/Voula", Olavi Hänninen, för Nupponen, formgiven 1957.

Fanérad i palisander. Rak form med hurtsar med lådinredning på båda sidor. L 180, b 70, h 70.

Sprucken vid infästning mellan skivan och hutsen, spricka vid ben samt spricka på undersidan hurtsarna. Slitage, märken och repor på skivan.

Utropspris
3 000 SEK