BORDSPENDYL, marmor, mässing, Louis-XVI, troligen Frankrike, 1700-tal.

Vit marmor med förgyllda detaljer. Stående på fyra fötter. Krönt av urna med förgyllda blomgirlanger. Centralt placerat urhus. H ca 29,5. Pendel finns L ca 13. Nyckel finns.

Grovt slitage. Nagg. Skador. En blomgirlang lös. Smuts.Smärre färgbortfall i förgyllning. Urlucka går ej att stänga helt. Krackeleringar och fläckar på urtavla. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK