Madeleine Pyk – en samling F769

Eileen Gray

(Irland, 1878-1976)
Eileen Gray
(Irland, 1878-1976)

BORD, ett par, E1027, Eileen Gray, efter, trol Classicon, enl uppg inköpta på Nordiska Galleriet, 1980-tal.

Stomme, förkromad rörkonstruktion, rund glasskiva, justerbar höjd. H 62-101, diam 51. Ej märkta.

Slitage. Ytsmuts.

Modellen formgiven 1927.

Utropspris
3 000 SEK