SEKRETÄR, nyrenässans, 1800-talets slut.

Bl a valnöt. Låda i front samt nedfällbar skrivklaff. Svängda ben. L 105, B 49, H 138.

Sprickor. Smärre skador. Slitage. Märken. Omarbetad, senare benställning. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK