BOK, "Samlade visor", Evert Taube, Stockholm 1948. Dedicerad till Brita Appelgren.

Linneband. Bär dedikation "Till Brita Appelgren av förf. Evert Taube 1952". Försättsblad med intejpad blyertsteckning föreställande blomma signerad och daterad Evert Taube 1 XII 51 och dedicerad "Till älskade Brita". Bildstrl 10 x 7,5.

Medföljande tidskrift med publicerad skrift "Flickan i Havanna" av Evert Taube. Dedicerad "Till Brita Appelgren som såg när jag skrev detta. Evert Taube".

Fläckar. Slitage. Teckningen lös från sidan. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Ballerinan och skådespelerskan Brita Appelgren.

Utropspris
2 000 SEK