ALLMOGEKISTA med BESTICK, trä, silver ca 200 delar.

Kista, allmoge, med järn beslag, 1800-tal. L 66, b 41, h 74.
Matgafflar och -knivar 12+12+11/Chippendale
Fiskgafflar och -knivar 12+12/Chippendale
Efterrättsgafflar och -knivar, 6+6+6/Chippendale
Matskedar 12+6,Chippendale, Mussla
Efterrätts skedar, 6 Chippendale
Teskedar, 24/Chippendale
Mockaskedar/12 Chippendale
Fruktknivar 11/Chippendale
Knivar, 4/olika modeller
Sillgafflar, 12+3/Chippendale, Mussla
Potatisgaffel, 1
Olika bestick, 15

Slitage, skador, två bestick söndriga.

Utropspris
800 EUR