Rektangulärt hänge med infattad bergkristall, h 3,5 med ögla, kedja med stavlänkar, l 56. Örhängen utan stämplar, stavlänk med hänge av infattad bergkristall, h 2,5, stift.
Slitage. Stoppers saknas. Hänget med två mindre hörnnagg.