UPPSATSSKÅL SAMT ett par KANDELABRAR, porslin, Dresden, 1800-1900-tal.

Dekorerade med musicerande rokokopar. Skål på fot, märkt undertill, 1900-tal, samt två kandelabrar för fyra ljus vardera, möjligen Carl Tielsch, 1800-talets andra hälft. H 25-34.

Enstaka nagg, undertill med hårspricka och tillverkningsdefekter.

Utropspris
4 000 SEK